Co daje certyfikat, który uczestnik otrzymuje po webinarze?
Najbardziej oczywista rzecz, to dowód ukończenia szkolenia i potwierdzenie zdobytych kompetencji. W wielu branżach, uczestnicy budują swoją „teczkę” z certyfikatami, która jest niezbędna do znalezienia pracy, czy nawet utrzymania aktualnego stanowiska. Taki dowód w postaci zaświadczenia jest bardzo istotny, zarówno dla kursanta jak i np. dla potencjalnego pracodawcy. Pozwala jasno określić umiejętności, które posiada rekrutowany kandydat.
Dla organizatora zajęć jest to natomiast wyróżnik, który zdecydowanie zwiększa atrakcyjność webinarów. Praktycznie każdy może do swojego CV wpisać informację o tym, że bierze udział w szkoleniach. Ale dopiero jeśli dołączy do tego certyfikat uczestnictwa, to wartość takiej deklaracji znacząco wzrasta. Kursanci to wiedzą i dlatego najczęściej wybierają takie wydarzenia, które gwarantują im otrzymanie stosownego zaświadczenia. Jeśli chcesz przyciągać jak najwięcej uczestników na swoje webinary, to musisz oferować to czego oczekują zainteresowane osoby!
Kolejna wartość dla kursanta, to możliwość pochwalenia się certyfikatem np. w mediach społecznościowych. Tutaj jest też dodatkowa korzyść dla Ciebie jako trenera, ponieważ Twoje usługi są promowane w „wirusowy” sposób. Ktoś ze znajomych uczestnika może zainteresować się danym webinarem i dzięki temu zdobędziesz nowych klientów praktycznie za darmo.
Budowanie marki i zwiększenie prestiżu Twoich szkoleń
Certyfikowane webinary odbierane są przez uczestników jako dużo bardziej prestiżowe, niż takie nie kończące się stosownym zaświadczeniem. Dodatkowo profesjonalnie przygotowany dokument, z zawartym na nim Twoim nazwiskiem lub nazwą firmy, podkreśla Twój wizerunek eksperta w danej branży i wyróżnia cię wśród konkurencji. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy może przekazywać wiedzę, bo dostęp do platform to umożliwiających jest powszechny i łatwy. Dlatego tak ważne jest szukanie nowych sposobów na odróżnienie się od innych trenerów i zbudowanie silnej i rozpoznawalnej marki.
Jak poprawnie wystawiać certyfikaty do webinarów?
Wielu organizatorów niestety wystawia certyfikaty totalnie źle, w efekcie szkodząc sobie zamiast pomagać. Bardzo często uczestnik otrzymuje po prostu link do “pustego” pliku, bez nazwiska, który ma sobie sam wypełnić. To fatalne działanie bo:
- Pokazuje, że jako trener nie przykładasz się do tego elementu i podchodzisz do niego lekceważąco.
- Skutkuje to praktycznie ZEROWĄ wartością takiego dokumentu. Przecież w takiej sytuacji, każdy może sobie wypełnić plik dowolnymi danymi, albo przekazać go znajomemu, który też może mieć “certyfikat ukończenia szkolenia” wcale go nie odbywając.
- Do tego dochodzi TRUDNOŚĆ wypełnienia takiego pliku. Żeby zedytować plik PDF potrzeba osobnego narzędzia a to kolejna komplikacja.
- W efekcie uczestnik czuje się ROZCZAROWANY, bo dostaje coś co praktycznie nie ma wartości, a przecież w ofercie był obiecany dyplom. Czym to skutkuje? Brakiem zaufania i brakiem chęci np. na dokonanie zakupów od Ciebie.
Jak w takim razie robić to dobrze, żeby dać prawdziwą wartość?
- Musisz wystawiać spersonalizowane certyfikaty. Każdy plik powinien zawierać imię i nazwisko kursanta, unikalny kolejny numer, datę ukończenia kursu i wszystko inne co jest ważne dla odbiorcy.
- Wystawienie i pobranie dokumentu powinno być proste i szybkie. Idealnie jeśli nie musisz zbierać danych uczestników, tylko sami je podają przed wygenerowaniem certyfikatu.
- Certyfikat powinien umożliwiać łatwe udostępnianie np. na LinkedIn czy FB. Dzięki temu kursant może potwierdzić zdobyte umiejętności a Ty przy okazji dostajesz darmową promocję kursu.
- Autentyczność dokumentu powinna być weryfikowalna. Uczestnik faktycznie odbył szkolenie i nie chce, żeby ktoś inny mógł mieć taki sam certyfikat tylko dlatego, że sam sobie go wygenerował.
To wszystko niestety wymaga poświęcenia czasu, a niektóre rzeczy (jak zapewnienie gwarancji autentyczności) są trudne do zrealizowania dla organizatorów webinarów.
Ale tutaj z pomocą przychodzi aplikacja Certesto, która adresuje wszystkie te problemy. Pozwala ona na PROSTE i SZYBKIE wystawianie certyfikatów, które będą naprawdę WARTOŚCIOWE dla uczestników Twoich webinarów.
Jak przygotować certyfikat w Certesto?
Projekt i personalizacja
W Certesto z łatwością utworzysz projekt certyfikatu z polami dynamicznymi, które automatycznie zostaną podmienione na dane uczestnika szkolenia. Dzięki temu, każda osoba otrzyma swój własny unikalny dokument. Więcej informacji o tworzeniu projektu certyfikatu znajdziesz pod tym linkiem.
Łatwe dostarczanie do uczestników szkolenia
Na koniec webinaru podajesz wszystkim uczestnikom jednego linka, który służy do wystawiania certyfikatów. Po wejściu na odpowiednią stronę, podają oni swoje dane a następnie mogą pobrać wygenerowany specjalnie dla nich plik.
Szybkie udostępnianie oraz możliwość weryfikacji autentyczności
Najważniejszą jednak rzeczą, jest zabezpieczenie certyfikatów przed nieuprawnioną modyfikacją (np. przez podstawienie innych danych). Dzięki temu masz pewność, że tylko właściwe osoby posiadają autentyczny certyfikat ukończenia Twojego webinaru .
Do tego niezbędna jest możliwość sprawdzenia ważności dokumentu np. przez potencjalnego pracodawcę. Taka funkcja również jest dostępna w aplikacji Certesto – każdy wystawiony certyfikat posiada unikalny identyfikator i adres, pod którym można zweryfikować jego autentyczność.
Strona certyfikatu umożliwia również udostępnianie, co automatycznie zwiększa rozpoznawalność Twojej marki.
Podsumowanie
Certyfikat ukończenia webinaru to bardzo istotny element, którego oczekuje większość uczestników. Dzięki aplikacji Certesto możesz w bardzo łatwy sposób wystawić oraz dostarczyć spersonalizowany dokument wszystkim zainteresowanym osobom. Dodatkowo każdy wygenerowany certyfikat może zostać sprawdzony pod kątem autentyczności co daje gwarancję unikalności oraz dostarcza dużą wartość dla uczestników, przez co chętniej zdecydują się na udział właśnie w Twoim szkoleniu.