Zacznijmy od tego, co daje kursantom certyfikat?
Najważniejsza rzecz, to dowód ukończenia szkolenia i potwierdzenie zdobytych kompetencji. Bez oficjalnego certyfikatu, każdy może powiedzieć, że odbył kurs i ma dane umiejętności. Dowód w postaci certyfikatu jest bardzo istotny zarówno dla kursanta jak i np. dla potencjalnego pracodawcy, który potrzebuje zatrudnić kogoś z określonymi kompetencjami.
Kolejna wartość to możliwość pochwalenia się np. w mediach społecznościowych. Tutaj jest też dodatkowa korzyść dla Ciebie jako trenera, ponieważ Twoje usługi są promowane w „wirusowy” sposób. Ktoś ze znajomych kursanta może zainteresować się danym szkoleniem i dzięki temu zdobędziesz nowych klientów praktycznie za darmo.
W 2015 roku firma IBM uruchomiła pilotażowy program cyfrowych odznak, który miał na celu zwiększyć zaangażowanie kursantów oraz sprawić, by więcej z nich podchodziło do końcowego egzaminu. Uzyskane wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania twórców programu. Liczba kursantów zwiększyła się o 129%, a tych co ukończyli kurs aż o 226%. O 694% wzrosła również zdawalność końcowego egzaminu.
Co ciekawe, dodanie cyfrowych odznak miało również pozytywny wpływ na sprzedaż produktów. Z badań firmy wynika, że kursy online, których ukończenie skutkowało przyznaniem odznaki, były dużo chętniej kupowane.
Jeśli Ty też jesteś twórcą szkoleń i jeszcze nie wystawiasz certyfikatów, to być może czas to zmienić?
W jakiej formie wystawiać certyfikat?
Kiedyś, najpopularniejszym wariantem był papierowy, wydrukowany dokument z odręcznym podpisem trenera. Ma on kilka kluczowych cech:
- jest unikalny i spersonalizowany tj. zawiera dane kursanta,
- dosyć trudno go skopiować lub podrobić,
- jego autentyczność może zostać zweryfikowana np. przez trenera,
- wystawianie certyfikatów dla wszystkich kursantów jest czasochłonne,
- koszty wydruku na odpowiednim papierze nie koniecznie muszą być niskie,
- może się zgubić lub zniszczyć.
Jednak w dzisiejszych, „cyfrowych” czasach standardem stają się certyfikaty w formie elektronicznej np. w postaci pliku PDF. W porównaniu do swoich papierowych odpowiedników mają sporo zalet:
- oszczędzają czas i pieniądze, zarówno jeśli chodzi o wydruk jak i wysyłkę np. pocztą,
- mogą być dostarczane do kursantów elektronicznie, np. za pomocą emaila,
- łatwo się je udostępnia w social mediach albo potencjalnemu pracodawcy,
- mogą w razie potrzeby zostać unieważnione,
- można je wystawić automatycznie dla wszystkich kursantów, co oszczędza mnóstwo czasu,
- możliwe jest stworzenie ich kopii bezpieczeństwa, dzięki czemu nie „znikną”.
Możesz jednak pomyśleć, że taki certyfikat w formie pliku jest łatwy do skopiowania lub modyfikacji. Zazwyczaj to prawda, dokumenty elektroniczne dosyć łatwo jest podrobić, natomiast można się przed tym zabezpieczyć. O tym w dalszej części artykułu.
Jak przygotować dobry certyfikat cyfrowy?
Taki certyfikat powinien posiadać kilka bardzo ważnych cech, które postaram się przybliżyć.
Projekt
Certyfikat powinien dobrze i profesjonalnie wyglądać. Na szczęście mamy bardzo dużo narzędzi pozwalających na szybkie i proste tworzenie ładnych grafik i dokumentów. Przykładem może być Canva. Oferuje ona bardzo bogaty zestaw gotowych szablonów certyfikatów, które można dostosować do własnych potrzeb. Mnóstwo projektów do natychmiastowego użycia znajdziesz pod tym linkiem.
Bardzo ważne jest też to, aby taki projekt został zapisany w grafice wektorowej np. w pliku PDF. Dzięki temu jakość certyfikatu nie będzie się pogarszała przy powiększeniu lub wydruku.
Możliwość automatycznej personalizacji
To bardzo istotne aby móc wystawić wiele unikalnych i spersonalizowanych certyfikatów, przeznaczając na to jak najmniej czasu. Taką właśnie funkcję posiada aplikacja Certesto.
Możesz wgrać do niej szablon certyfikatu w formacie PDF stworzony w dowolnym narzędziu (np. we wspomnianej wcześniej Canvie) a następnie w prosty sposób dodać miejsca, w których mają pojawiać się dane kursanta (np. imię i nazwisko, data wystawienia). Aplikacja wygeneruje za Ciebie odpowiednią wersję certyfikatu dla każdej osoby.
Kompletny poradnik z informacjami o tym, jak zacząć korzystać z Certesto, znajdziesz w tym artykule.
Łatwe dostarczanie do kursantów
Certesto pozwala również na masowe (nawet kilkaset za jednym razem) wystawianie certyfikatów, a następnie automatyczne wysłanie ich na adresy email kursantów w bardzo prosty i szybki sposób. Wystarczy przygotować dane wszystkich osób np. w Excelu.
W przypadku gdy nie masz takich informacji lub po prostu nie chcesz ich zbierać, możliwe jest wystawianie certyfikatów przez samych kursantów. Po wejściu na odpowiednią stronę, podają oni swoje dane a następnie otrzymują wygenerowany specjalnie dla nich dokument.
Nie musisz zajmować się ręczną wysyłką emaili z załącznikami, dla każdego kursanta z osobna. To eliminuje ryzyko pomyłki, która w czasach RODO może mieć przykre konsekwencje. Już przy kilkunastu certyfikatach oszczędzasz też mnóstwo czasu, który możesz przeznaczyć na bardziej produktywne zajęcia.
Możliwość weryfikacji autentyczności
Najważniejszą jednak rzeczą, jest zabezpieczenie certyfikatów przed skopiowaniem i modyfikacją (np. przez podstawienie innych danych). Dzięki temu masz pewność, że tylko właściwe osoby posiadają autentyczny certyfikat ukończenia Twojego szkolenia.
Do tego niezbędna jest możliwość sprawdzenia ważności dokumentu np. przez potencjalnego pracodawcę. Taka funkcja również jest dostępna w aplikacji Certesto dla każdego wygenerowanego certyfikatu.
Wszystko dzięki stronie certyfikatu, która zawiera tylko aktualne i zweryfikowane dane.
Do każdego pobranego pliku PDF możesz też dołączyć informację, która pozwoli na jego weryfikację przez dowolną osobę – link do strony certyfikatu, na której można potwierdzić jego autentyczność.
Podsumowanie
Certyfikat ukończenia szkolenia to bardzo istotny element, którego oczekuje spora część uczestników. Dzięki aplikacji Certesto możesz w bardzo łatwy sposób wystawić oraz dostarczyć spersonalizowany dokument wszystkim zainteresowanym kursantom. Dodatkowo każdy wygenerowany certyfikat może zostać sprawdzony pod kątem autentyczności co daje gwarancję unikalności oraz dostarcza dużą wartość dla kursantów, przez co chętniej zdecydują się na udział właśnie w Twoim szkoleniu.