Tworzenie szablonu certyfikatu krok po kroku

Aktualizacja: 20 lutego 2023
Jesteś tutaj:
Czas czytania: 2 min.

W tym artykule pokaże Ci, jak stworzyć szablon certyfikatu w aplikacji Certesto.

Projekt certyfikatu

Na początku musisz stworzyć projekt graficzny, który będzie zawierał wspólne dla wszystkich certyfikatów elementy, takie jak grafika, logo, nazwa Twojej szkoły, nazwisko trenera. Projekt możesz stworzyć w dowolnym programie graficznym, który umożliwia eksport do formatu PDF.

Bardzo dobrze nada się do tego celu Canva, z jej bogatą biblioteką gotowych wzorów.

Dlaczego format PDF?

Plik PDF może przechowywać grafikę wektorową oraz czcionki, dzięki czemu certyfikat będzie wyglądał tak jak powinien przy dowolnym powiększeniu lub wydruku. W odróżnieniu od pliku JPG lub PNG nie ma tutaj ryzyka utraty jakości lub efektu „pikselizacji”, szczególnie widocznego po wydrukowaniu zawartości pliku.

Jako przykład posłuży mi, wspomniana już Canva, która umożliwia eksport do formatu PDF.

W pierwszym kroku wybieram z biblioteki interesujący mnie wzór certyfikatu a następnie klikam przycisk „Dostosuj ten szablon”.

Następnie muszę dostosować plik do wgrania do Certesto. Najważniejszą rzeczą jest pozbycie się wszystkich spersonalizowanych danych, bo zostaną one dodane później w aplikacji jako pola dynamiczne.

Wprowadzam w projekcie następujące zmiany:

  1. Usuwam blok tekstowy z imieniem i nazwiskiem
  2. Zamieniam pole z datą po lewej, na pole z numerem certyfikatu
  3. Dodaję pole z miejscem wystawienia

Po wszystkim projekt wygląda tak:

Następnie wybieram opcję „Udostępnij” -> „Pobierz” oraz typ pliku „PDF standardowy” i klikam przycisk „Pobierz” by pobrać plik na lokalny dysk komputera.

Tworzenie szablonu certyfikatu w aplikacji Certesto

Po zalogowaniu do aplikacji, tworzę nowy szablon certyfikatu klikając w zakładkę „Szablony certyfikatów” a następnie w przycisk „Dodaj” w prawym górnym rogu ekranu.

Następnie wgrywam plik szablonu w formacie PDF wyeksportowany wcześniej z Canvy.

Po kliknięciu w przycisk „Wczytaj” plik PDF zostanie wgrany do aplikacji i uruchomi się edytor szablonu certyfikatu.

Teraz jest też dobry moment aby zmienić nazwę szablonu. Jest to nazwa widoczna tylko wewnątrz panelu administratora, więc możesz umieścić w niej informacje, ułatwiające Ci zorientowanie się jakiego szkolenia dotyczy dany certyfikat.

Dynamiczne pola z danymi uczestnika

Najważniejszą funkcją Certesto są pola dynamiczne. Umożliwiają one wstawianie spersonalizowanych treści do każdego certyfikatu np. imienia i nazwiska kursanta, daty wystawienia, czy kolejnego numeru. Pole dynamiczne tworzy się klikając w przycisk „Pole dynamiczne” a następnie wybierając z listy odpowiednią opcję.

Do przykładowego szablonu certyfikatu dodałem kilka pól dynamicznych:

  • Imię i nazwisko
  • Miasto
  • Data urodzenia
  • Numer certyfikatu
  • Data wystawienia

Możesz dostosować położenie pól dynamicznych przeciągając je myszką. Dodatkowo po zaznaczeniu danego pola, po prawej stronie pojawiają się opcje, dzięki którym możesz dowolnie zmienić wygląd danego elementu.

Mój przykładowy szablon ze skonfigurowanymi polami dynamicznymi prezentuje się następująco:

Następnie przechodzę na zakładkę „Pola dynamiczne”. Mogę tutaj skonfigurować dodatkowe ustawienia pól np. etykiety, które pojawią się na formularzu wystawiania certyfikatu.

Ustawienia szablonu

W dalszym kroku przechodzę na zakładkę „Ustawienia” gdzie mogę dodać tytuł certyfikatu oraz opis pojawiający się na stronie, na której kursant generuje certyfikat. Wszystkie te dane będą również widoczne na publicznej stronie certyfikatu.

W ustawieniach dostępne są też dodatkowe opcje konfiguracji szablonu:

Więcej informacji o tych ustawieniach znajdziesz w osobnym artykule pomocy.

Na koniec klikam przycisk „Zapisz”, który powoduje dodanie nowego szablonu certyfikatu.

Czy ten artykuł jest pomocny?
Nieprzydatny 0
Wyświetlenia: 296