Skuteczny i prosty sposób na monetyzację szkoleń i webinarów dla nauczycieli. Case study: Damian Suchocki

06.04.2023 | Case study

Damian Suchocki - od ponad 5 lat działa w branży szkoleniowej. Organizuje szkolenia i webinary dla nauczycieli, pomaga edukatorom monetyzować wartościowe treści, między innymi dzięki wykorzystaniu certyfikatów online. Dziś dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w case study.

Opowiedz kilka słów o sobie

Nazywam się Damian Suchocki i zajmuję się organizacją szkoleń online. Z jednej strony jest to branża B2B, a z drugiej są to szkolenia i webinary dla nauczycieli, nauczycieli przedszkola, nauczycieli wczesnoszkolnych. Współpracuję z edukatorami, którzy mają w ofercie ciekawe szkolenia a od niedawna prowadzę też własne szkolenia, pod własną marką – Instytut Pomysłów.

Nauczycielom pomagam mniej więcej od początku pandemii (2020 rok) a w samej branży szkoleniowej jestem obecny od ponad 5 lat.

Skąd pomysł na wystawianie certyfikatów ukończenia szkolenia?

Pierwsze szkolenie, które organizowałem miało na celu sprzedaż kursu dla animatorów. Okazało się, że tym wydarzeniem zainteresowali się nauczyciele i na pierwszy webinar zapisało się ok. 15 tysięcy osób.

Po szkoleniu zaczęły spływać pytania i prośby o wystawienie certyfikatów. Zauważyłem, że może to być dobrym sposobem na monetyzację takich wydarzeń.

Niemniej uważam, że nauczyciele zapisują się na szkolenia żeby poznać nowe sposoby na nauczanie dzieci, znaleźć nowe pomysły, inspiracje do zabaw z dziećmi a certyfikaty przy okazji dokumentują ich udział.

Dla nauczycieli jest to bardzo ważne, ponieważ umożliwia im otwarcie ścieżki awansu zawodowego w szkołach.

Ja działam w taki sposób (i bardzo go polecam), że staram się dotrzeć z wartościowymi treściami do jak najszerszej grupy odbiorców, dlatego dostęp do szkoleń jest całkowicie bezpłatny.

Natomiast istnieje znaczna grupa osób, która potrzebuje udokumentować udział w takich szkoleniach dlatego jako uzupełnienie mogę zaoferować im płatny certyfikat.

Jak wyglądał Twój proces na samym początku?

Sprzedaż certyfikatów rozpoczęła się na prośbę uczestników. Na początku nie mieliśmy pomysłu na to jak to zautomatyzować, więc pierwsze szkolenia obsługiwaliśmy 100% ręcznie. Sami tworzyliśmy po kilkaset certyfikatów w Canvie, co było bardzo czasochłonne i frustrujące.

Potem wysyłaliśmy je ręcznie na adresy email uczestników, co było drogą przez mękę. To były długie godziny, bo wszystko trzeba było zrobić ręcznie.

Kiedy nastąpił ten moment, w którym stwierdziłeś, że trzeba wszystko zautomatyzować?

Decyzja o automatyzacji zapadła od razu, ale znalezienie i wdrożenie narzędzia zajęło nam kilka miesięcy.

Na początku zlecaliśmy programistom napisanie skryptu, który można by podłączyć do sklepu internetowego WooCommerce, ale to nie działało do końca tak jak chcieliśmy.

Trafiliśmy też na rozwiązania przeznaczone dla korporacji, ale to też nie do końca odpowiadało naszym potrzebom i było nieakceptowalnie drogie. Na nasze szkolenia przychodzą tysiące uczestników a większość tych aplikacji ma limity użytkowników, co mocno podbijało koszt takiej aplikacji.

Co w takim razie zdecydowało o wyborze Certesto?

Ważnym kryterium było to aby aplikacja potrafiła obsłużyć dużą liczbę użytkowników, którzy wystawiają certyfikaty.

Dodatkowo narzędzie musiało być proste w obsłudze i dostosowywać się do systemów, z których korzystamy na co dzień.

Współpracuję z różnymi klientami w formie agencyjnej, dlatego rozwiązanie musiało być elastyczne i Certesto idealnie wpasowało się w nasz sposób działania.

Kiedy przejrzałem panel i możliwości jakie niesie ze sobą Certesto wiedziałem, że to jest rozwiązanie dla mnie i dla moich klientów. W bardzo prosty sposób można stworzyć certyfikat, stworzyć dowolny wzór i dopasować go pod swoje potrzeby, umieścić dowolne pola które są potrzebne przy danym certyfikacie i w łatwy sposób wygenerować i wysłać certyfikaty do osób, które je zamówiły.

Kiedy zacząłeś korzystać z Certesto, jak wpłynęło to na Twój biznes?

Certesto znacznie usprawniło cały proces, w końcu mogłem się skupić na innych rzeczach związanych z organizacją szkoleń a nie martwić się poszukiwaniem nowych rozwiązań, które umożliwią wystawianie certyfikatów kursantom.

Sprawdziliśmy różne rozwiązania, generatory plików PDF, prowizorycznie łączone z innymi systemami ale to się nie sprawdzało i było trudne w obsłudze. Zatrudnialiśmy do tego programistów, ale efekt był bardzo ograniczony.

Testowaliśmy również rozwiązania korporacyjne, ale one nie do końca dobrze sprawdzały się w segmencie nauczycielskim B2C.

Certesto po prostu oszczędza nam ogromną ilość czasu i pracy, która wiąże się z organizacją szkoleń i webinarów.

Dlaczego warto wybrać Certesto i komu poleciłbyś tę aplikację?

Według mojej wiedzy jest to najbardziej dostępne kosztowo rozwiązanie na jakie trafiłem.

Mam pewność i spokój, wiem że aplikacja zawsze działa, certyfikaty są wygenerowane w prawidłowy sposób, nie ma żadnych błędów, a klienci będą wiedzieć jak takie certyfikaty wygenerować i pobrać.

Poleciłbym Certesto wszystkim organizatorom szkoleń, edukatorom, osobom, które prowadzą webinary, które wiedzą, że ich klienci i uczestnicy potrzebują w jakiś sposób udokumentować uczestnictwo w takim szkoleniu.

W Certesto jest też fenomenalna obsługa klienta i tempo wdrażania nowych funkcji, gdy jest taka potrzeba. W ciągu kilku dni praktycznie zawsze rozwiązanie o które proszę, pojawia się w aplikacji, za co jestem ogromnie wdzięczny.

t

Chesz skorzystać z Certesto? Załóż darmowe konto. Bez płatności i podpinania karty. Wystarczy adres email.

Najnowsze artykuły

O nas

Certesto

Certesto

Aplikacja do automatycznego wystawiania spersonalizowanych certyfikatów i dyplomów.

Dokumenty wystawione w Certesto są unikalne i w łatwy sposób można zweryfikować ich autentyczność – dowiedz się więcej.